احبان خانه‌های خالی چند روز مهلت دارند؟



طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، تمامی مالکان خانه های خالی که از سوی سازمان امور مالیاتی مشمول پرداخت مالیات شده و پیامک دریافت کرده اند 10 روز فرصت دارند اطلاعات سکونتی خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند.

به گزارش ایسنا، معاونت مسکن و وزارت راه و شهرسازی در اطلاعیه‌های اعلام کرد: مطابق ماده 54 قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات آن و با توجه به آغاز اخذ مالیات از خانه‌های خالی، کلیه مشمولان مالیاتی که از طرف سازمان‌های امور مالیاتی کشور انجام می‌شود. پیامک دریافت کرده‌اند، ظرفیت ۱۰ روز فرصت دارند تا به «سامانه ملی املاک و اسکان کشو» مراجعه کنند.

پیش از این نیز سازمان امور مالیاتی اعلام کرده بود “پیرو ارسال پیامک پرداخت مالیات خانه های خالی، مشمولان می توانند با ورود به درگاه خدمات ملی الکترونیکی سازمان امورمالیاتی و مشاهده واحد یا واحدهای مسکونی مشمول مالیات، نسبت به پذیرش و پرداخت مالیات و یا عدم پذیرش و ثبت توضیحات و علت عدم پذیرش آن اقدام کنند. بنابراین، بر اساس اعلام رسمی سازمان امور گزارش مالیاتی، صاحبان خانه های خالی برای پرداخت مالیات تا پایان روز 10ماه 1400 فرصت طولانی و فقط 50 تا 60 مالک از 568 هزار خانه خالی شناسایی شده نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کرده اند. اگر مالیات را پرداخت نکنند، نسبت به باقی مانده سال محاسبات انجام می شود و برگه مطالب مال

بر اساس قانون مالیات خانه های خالی مصوب آذرماه سال گذشته، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای 100 هزار نفر بیش از 120 روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می شود و به ازای هر ماه بیش از این زمان، ماهانه مشمول مالیات بر درآمد بر درآمد. اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل شش برابر دارایی متعلقه، سال دوم معادل 12 برابر مالیات متعلقه و سال سوم به معادل 18 برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

در این بین وظیفه شناسایی خانه های خالی را برعهده وزارت راه و شهرسازی از سامانه املاک و اسکان داده شده است که این وزارتخانه با راه اندازی سامانه املاک و اسکان نشانی به نشانی amlak.mrud.ir نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی افراد اقدام کرد و افرادی را که از طریق آنها انجام داد. در مهلت تعیین شده، این اطلاعات را ثبت کردند، خانه آن‌ها به عنوان خانه خالی به سازمان اما


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم